„A Kallós Zoltán Alapítvány egy széleskörű, több lábon álló intézmény, amelynek három fő tevékenységi része van: oktatási tevékenység, közművelődési tevékenység, és a névadó néprajzi gyűjteményének gondozása. Missziónk, a magyar népi kultúra továbbörökítése, a szórványmagyarság összefogása, erősítése, Kallós Zoltán hagyatékának gondozása, és az erdélyi népi hagyományok megőrzése, ezek átadása a fiatal nemzedékeknek.”
Kallós Zoltán alapító
Válaszút, 1926. március 26 – Válaszút, 2018. február 14.
Erdélyi magyar néprajzkutató, népzenegyűjtő
„A Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény 2010-ben nyílt meg a nagyközönség számára. A tárgykészlet magját Kallós Zoltán tárgyi néprajzi gyűjtései adják, melyeket tiszta szobákon keresztül ismerhet meg a látogató.
A magángyűjtemény, mely megközelítőleg 6000 darabot foglal magába, területi lefedettség tekintetében a mezőségi, kalotaszegi, gyimesi és moldvai magyarságot foglalja magába.”
Népzenei gyűjtőmunkájának eredményeként, mintegy 15 ezer dallamot jegyzett le, valamint 26 kazettát és számos CD-t jelentetett meg. Nagy szerepet játszott az erdélyi és a magyarországi táncházmozgalom létrejöttében és elterjedésében.
Válaszút rejtélyes nagyjai között, egy csodálatos hagyatékkal találkozik az ember, amit legalább egyszer látni és érezni szükséges.
Utazásaink során itt szállunk meg és hajtjuk álomra fejünket, hogy ébredve, ébredten induljunk tovább életünk hivatott és vállalt útján.
A találkozás, vendégfogadás, az erő, mely áthatja a helyet, igazán egyedülálló.
Egy olyan központ, sziget, mely tiszta rendjében rendezi az emlékezet feledhetetlen értékeit, mely a magyar műveltség alapilléreként vár reánk. Érdemes meglátogatni Válaszút rendhagyó múltját, jelenét, hogy a jövőben az ember kiigazodva élje jövőjét.
Tóthné Karsai Andrea











