2021-ben találkoztam először személyesen Pusztinában, Moldvában élő, magyar csángó asszonyokkal, egy csoportos meghívásnak köszönhetően.
Ahogy hallgattam szép, dallamos, ízes magyar beszédüket, nagyon kellett figyelnem, hogy értsem is őket, főleg, mikor nekem szóltak. Olyan érdekesen gyönyörű szavakat is használtak, amit azelőtt nem hallottam. Csak később tudtam meg – főleg Kanalas Éva dokumentum filmjéből -, hogy a Moldvában élők, a nyelvújítás előtti tiszta magyar beszédet beszélik, ami adott falvakban akár a háromszáz-ötszáz évvel ezelőtti beszédünk volt.
Természetesen a mai kor nyelvezete is áthatja beszédüket, mégis megőrizték nekünk is a hétköznapi nyelvi kifejezéseik és énekeik, imáik által is.
Az egyetlen magyar nyelvű imacsoport a Dr. Nyisztor Tinka által vezetett Szent István Gyermekei Egyesület. Élő hittel, minden héten csütörtökön Tinka asszony portáján és pénteken a pusztinai Szent István templomban tartanak imaórát.
Hozzánk, Vassurányba immár ötödik éve járnak, ugyancsak ima-estet tartva. Ezzel a közös imádkozással szeretnénk erőt és kitartást adni, az identitásukat erősítve, a Moldvában élő magyar testvéreinknek az imák útján.
Ennek az elkötelezett támogatója több éve már a Vassurányban élő Varga Tibor, aki a segítés lehetőségét ebben találta meg. Két éve a Boldogasszony Köre Egyesület is tevékenyen támogatja őt ebben, a szervezésben, a találkozás, vendéglátás megvalósításában.
Az idei évben, a Pünkösdi Ünnepek alatt az Egyesületünkből többen meglátogattuk őket Pusztinában, velük együtt közös imán, szentmisén vettünk részt a békesség, együvé tartozásért imádkozva.
Az identitásuk megőrzését nemcsak a nyelv használattal, hanem gasztronómiájuk által is segítik. Hagyományosan készített töltikével, „csángó galuskával”, savanyított levessel, kukorica puliszkával láttak el bennünket.
Találkozásaink közvetlen, kedves emberi találkozások, s mint tudjuk és tartjuk, hogy a találkozás, mint szellemi élmény lehet emberek között. Megértjük és megértetjük magunkat és egymást.
Demeter Judit



